A legnagyobb veszély továbbra is a koronavÃrus-fertÅ‘zés behurcolása, ezért szükség lesz újabb tiltó intézkedésekre – mondta Orbán Viktor kormányfÅ‘ a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! cÃmű műsorában.
A miniszterelnök elmondta: a magyar állapotokhoz képest a legtöbb országban romlik a koronavÃrus-helyzet, ezért az a korábbi állÃtása, hogy Magyarország számára a legnagyobb veszélyt a fertÅ‘zés behurcolása jelenti, „nemcsak, hogy érvényes, de érvényesebb, mint korábban volt”.
Hirdetés
‘Online esküvÅ‘ közvetÃtés! Hogy ne maradjon le róla’
A kormányfÅ‘ beszélt arról is, hogy Magyarországon tavasszal emberek tÃzezreinek az életét sikerült megmenteni a bevezetett intézkedésekkel, vagyis „van egy tudásunk” arról, hogyan kell védekezni a fertÅ‘zés ellen; elsÅ‘sorban ezekre a tapasztalatokra kell épÃteni majd Å‘sszel.
Szólt arról is, hogy a fertÅ‘zések száma nem lényegtelen, de a legfontosabb, hogy az emberek ne haljanak bele a vÃrusba. A betegségbÅ‘l meg lehet gyógyulni. Biztos nem kellemes, megkÃnozza az embert a koronavÃrus-fertÅ‘zés, de nagyon sokan felépülnek – fogalmazott. FelhÃvta a figyelmet arra, hogy a vÃrussal szemben a legkiszolgáltatottabbak az idÅ‘sek, ezért minden figyelmet az Å‘ védelmükre kell fordÃtani.
Hangsúlyozta: fel kell lépni a vÃrus behurcolása ellen. Felidézte: nyáron bevezették az egyes országok fertÅ‘zés szerinti osztályozását, de szeptember 1-jétÅ‘l nem lehet fenntartani ezt a rendszert és szigorÃtások jönnek. „Nem mondom, hogy satu, de ahhoz közeli állapot fog beállni” – jelentette ki.
A kormányfÅ‘ hangsúlyozta: nem szólhat bele a magyar emberek személyes életvezetésébe, szokásaiba, nyaralási terveikbe, de kellÅ‘ óvatossággal és tisztelettel arra kér mindenkit, hogy „déli irányba szeptember utánra ne foglaljon, szervezzen, ne képzeljen el magának nyaralásokat, mert az bele fog ütközni a határvédelmi intézkedésekbe”.
A kérdésre, hogy az egészségügy felkészült-e arra, ha nÅ‘ni fog a koronavÃrus-fertÅ‘zöttek száma, a kormányfÅ‘ elmondta: március közepén komoly, a védekezéshez szükséges eszközparkot alakÃtottak ki, amit majd Å‘sszel tudnak használni.Mindenki aludjon nyugodtan, minden eszköz rendelkezésre áll – fogalmazott.
Hozzátette: Palkovics László innovációs és technológiai miniszter Kásler Miklóssal, az emberi erÅ‘források miniszterével „megalkotta a koncepciót, hogyan lehet saját termelési kapacitásokat, ipari képességeket kiépÃteni, hogy ne kelljen legközelebb beszereznünk, hanem minél több dolgot saját magunk tudjunk gyártani”.
Megjegyezte: lélegeztetőgép-gyártásban Magyarország a világ élvonalába tartozik, és eljön majd az idő, amikor minden lélegeztetőgépet itthon gyártanak.
„Magyarországnak jó oka van arra, hogy sokkal kiegyensúlyozottabb lelkiállapotban várjuk a vÃrus második hullámát, mint tettük márciusban” – jelentette ki a kormányfÅ‘.
Kapcsolódó
- Feed has no items.
Orbán Viktor szólt arról, hogy minden segÃtséget megkapott a fertÅ‘zés elsÅ‘ szakaszában a hazai szakemberektÅ‘l.
„Az ország és a nemzetszolgálat kultúrája ebben a világban, az egészségüggyel foglalkozó tudományos és orvosi világban rendkÃvül erÅ‘s. Ez szerintem a sikeres védekezés egyik elÅ‘feltétele” – mondta. Hozzátette: tavasszal úgy látták, amÃg nincs vakcina, addig ez a bizonytalan helyzet nem fog változni.
Ma már a világ közelebb van a vakcina felfedezéséhez, jó remény van arra, hogy valamilyen védelmet nyújtó vakcina tömegesen is elérhetÅ‘ lesz, ezért Magyarország „minden irányban kinyújtotta a csápjait, ahogy tette azt tavasszal” – közölte a miniszterelnök.
A kormányfő a műsorban kiemelte: bár a vártnál sikeresebbnek látta az átállást a digitális oktatásra tavasszal, de nem szabad azt hinni, hogy annak nincsenek árnyoldalai.
A miniszterelnök szerint tÃz százalék felett van azoknak a diákoknak az aránya, akik „egyszerűen eltűntek a rendszerbÅ‘l”, nem kapcsolódtak be, nem vettek részt vagy csak idÅ‘nként vettek részt a digitális oktatásban.
„Most, amikor szeptemberben újraindul az iskola, valószÃnűleg nagyobb lesz a tudásbeli különbség egy-egy osztályon belül, mint a járvány kitörése elÅ‘tt volt” – jelentette ki. Megjegyezte: a pedagógusok számára komoly szakmai kihÃvás lesz ismét egységes osztálymunkát kialakÃtani, de hiszi, hogy meg tudnak vele birkózni.
„Ne tekintsünk úgy a digitális oktatásra, mint a bohóctréfára, hogy van másik: ha nem működik a rendes, elÅ‘vesszük a másikat és ugyanolyan jó, mint az elÅ‘zÅ‘ volt” – fogalmazott.
A kormányfÅ‘ szerint itt és most a nevelési, pedagógiai célokat leginkább a személyes találkozáson alapuló oktatási rendszer tudja szolgálni, a digitális oktatás „csak tartalék”. Hozzátette: ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy elkerüljék a szokásos rendtÅ‘l eltérÅ‘ módon folyó oktatást, és megvédjék a hagyományos, iskolai jelenléten alapuló tanÃtást.
A miniszterelnök elmondta: csütörtök délután gazdaságpolitikai megbeszélést tartott az összes érintett miniszterrel és szakértővel, ahol megrendelést adott le a teljes magyar gazdaságpolitikai szakértői gárdának.
Azt kérte, hogy az összes, az elmúlt hetekben miniszteriális és szakmai műhelyben készült javaslatot „fésüljék egybe, és szeptember közepére legyen logikus, sok-sok tucatnyi intézkedést is tartalmazó növekedési tervünk”.
Hozzátette: számÃtásai szerint szeptember közepére „minden szükséges politikai és kormányzati döntéshozatali fórumon átmegy” az a két évre szóló terv, amely szerint a 2020-as év negyedik negyedévét, 2021-et és 2022-t irányÃtja majd a kormány.
A kormányfÅ‘ kitért arra, hogy az eddigi gazdaságpolitika „vezérfonala” a munkahelyek megvédése volt.
„ErrÅ‘l nem hátrálunk le, ezt a célt nem adjuk fel” – jelentette ki.
Emlékeztetett: a védekezés részeként hitelfizetési moratóriumot vezettek be, és ez sok százezer család számára lehetÅ‘vé tette, hogy a hiteltörlesztés helyett pénzügyi helyzetének stabilizálására fordÃtsa pénzeszközeiket.
A vállalkozók is meg tudták tartani  alkalmazottaikat, mert „kimenekültek” a bankok szorÃtásából. Majd bevezették a munkahelyvédelmi terveket, megindÃtottak „új munkahelyek létrehozásával kecsegtetÅ‘ fejlesztési terveket is” – mondta.
A védekezés megvolt, a munkahelyeket sikerült megvédeni, több munkahely van ma, mint volt januárban – mondta, megjegyezve, hogy a védekezésben is van még teendÅ‘, hiszen még nincs annyi munkahely, mint volt tavaly júniusban.
Ugyanakkor a növekedési tervet is jól elÅ‘készÃtették, hiszen a védekezés egy részére szánt összegbÅ‘l a jövendÅ‘ beruházásokat finanszÃrozták. A magyar befektetÅ‘k 2021-ben már meg fogják indÃtani a 100 milliárdos nagyságrendben igénybe vett támogatások segÃtségével létrehozott befektetéseiket – tette hozzá.