Lánszki Regő országos főépítész, építészeti államtitkár személyeskedő stílusban posztolt a felújított Szabadság-szobor közeledő átadásáról, nyilván Karácsony Gergely Facebook posztját szerette volna sárbadöngölni. Úgy tűnik fordítva sűlt el a pöffeszkedés.
A Gellért-hegyen dolgozunk. Jövő tavasszal készül el teljes egészében a Citadella és a Szabadság-szobor környezete – egy évtizedek óta elhanyagolt nemzeti emlékhely méltó megújulása. Onnantól fogadja majd az itt élőket és a látogatókat, turistákat jobbról is, balról is.
Ami itt épül, az nemcsak beruházás: felelősségvállalás a múltért, a jelenért és a jövőért és értékteremtés. Budapest elhanyagolt értékét visszaadjuk a városnak, ahogy a Várkert Bazár, a Vár, a Millenáris, a Vigadó vagy a Kossuth tér esetében. Más is megtehette volna, mi tettük meg.
A Szabadság-szobor környezete nem választható el a magyar történelemtől – és nem is kell elválasztani. A szabadság nem a semmiből terem, hanem van múltja és van alapja: közös emlékezet, megvívott küzdelmek, megtartó hittel épült nemzeti közösség. Ez az alap ma is tart – és ezért szimbolikus jelentőségű, hogy a kereszt ott, a talapzatnál kapott helyet. Nem máshol, nem önkényesen, hanem szervesen illesztve abba a kompozícióba, amely történelmünket és értékrendünket is megidézi.
A szabadság így nem gyökértelen, nem mások fegyveres harcaival kapcsolódik össze, hanem önismereten nyugszik: tudnunk kell, miért lehetünk szabadok – és mi fenyegeti ezt ma is. A magyar szabadság története elválaszthatatlan a keresztény államiságtól. Aki ezt eltagadja, nem szabadságot véd, hanem történelmet hamisít.
Ez a megújulás nem önkényből született. A Citadella és a szobor környezetének átalakítása kizárólag minden érintett jogszerű hozzájárulásával valósulhatott – és valósulhat meg.
A múltunkhoz nem nyúlhatunk úgy, hogy ne néznénk szembe vele.
És maga a műalkotás? A szabadság szobra nem csak önmagában áll, nem csak magában értelmezendő. A mögötte álló egykori, a város fenyegetésére épült erőd zárt falai mindent szimbolizálhattak – csak a szabadságot nem.
Most ezek a falak is megnyílnak – a város, az emberek és a gondolat felé. A szobor nem kevesebb lett, hanem teljesebb. Mélyebb, összetettebb jelentéssel bír, amit újra közösen értelmezhetünk.
Jövő tavasszal így, egységében nyílik meg újra a Gellért-hegy teteje. A Szabadság-szobor megújult környezete nemcsak Budapesté, hanem az egész nemzeté lesz. Még nem vagyunk készen – de már most látszik, ki épít, és ki csak beszél róla.
Most éppen a baloldali városvezetés turistáskodik a történelmünkben.
Mi viszont itt vagyunk. Ismerjük, értjük, építjük.
- Bilincs és rabszállító: Így bukott meg a budapesti „parkolási és kertészeti maffia”A csütörtöki nap történelmi pillanatként vonul be a hazai politikai életbe. A Budai Központi Kerületi Bíróság döntése értelmében bilincsben és vezetőszáron kísérték a Gyorskocsi utcai börtönbe a fővárosi politika eddig érinthetetlennek hitt figuráit. A Fidesz és az óbaloldal prominens képviselői szó szerint egy rabszállító kocsiban végezték – a vád: több mint 2 milliárd forintnyi kenőpénz.
- Kiss László otthagyja a DK-tEz egy újabb dominó, ami eldőlt a választások után: Kiss László, Óbuda polgármestere 2026. április 14-én bejelentette, hogy kilép a Demokratikus Koalícióból (DK). A döntés hátterében egy nyílt politikai „hűtlenség” áll, amit Kiss maga ismert el. Beigazolódtak a pletykák: Kiss László, a III. kerület polgármestere kilépett a Demokratikus Koalícióból. A politikus nem várta meg a
- Választás előtti végkiárusítás? – Vitézy Dávid szerint Budapest vasúti aranytartalékai kerülhetnek magánkézbeEgyre több jel utal arra, hogy a kormány a választások előtti hetekben gyorsított eljárásban próbál megszabadulni Budapest legértékesebb állami területeitől. Vitézy Dávid friss közösségi bejegyzése szerint nem pletykáról vagy politikai riogatásról van szó: több, egymástól független vasúti forrás is megerősítette, hogy a budapesti pályaudvarok körüli fejlesztési területek eladását készítik elő, méghozzá közvetlenül a választások előtt
- Koronavírus – Oltási kampányt indít HollandiaOltási kampányt indít Hollandia a koronavírus-járvány újabb hallámának megelőzésére szeptember közepétől – közölte a holland közegészségügyi intézet (RIVM), a bejelentést a Dutch News című, angol nyelvű holland hírportál ismertette pénteken. Az RIVM közlése szerint az újabb emlékeztető védőoltás beadása azért fontos, mert a járvány kialakulásának veszélye a légzőszervi megbetegedések szezonjának közeledtével megnövekszik. Noha a koronavírussal
- Polgármesteri beszámoló a július 14-i képviselő-testületi ülésrőlA nyári szünet előtti utolsó, rendkívüli képviselő-testületi ülést tartottuk hétfőn kora délután. Egyebek mellett új logót kap a kerület, a társasházak pedig pályázhatnak felújítási támogatásra. A zuglói lakók szempontjából biztosan az volt a legfontosabb, egyhangúlag meghozott döntésünk, hogy 100 millió forintos keretösszeggel végre ismét pályázatot írtunk ki társasházak és lakásszövetkezetek részére. Az ötlakásosnál nagyobb házak


















