Hulladékügy: Lássunk tisztán

Sok vitát kavart az a hír, hogy 65 ezer forintra is büntethetik azokat a személyeket, akik a közterületen elhelyezett kukákból szedik össze és viszik vissza a műanyag palackokat a MOHU visszaváltó pontokra.

Hulladékügy: “Lássunk tisztán” címmel került bejegyzésre a Magyar Rendőrség közösségi oldalán a következő:

Célunk nem a büntetés, hanem a társadalmi normák és a békés együttélés biztosítása. A hulladék kérdése társadalmi kérdés, kezelése felelősség. Éppen ezért rendelkezik a törvény úgy, hogy a hulladéknak mindig van tulajdonosa. Fontos ugyanis, hogy ne legyen egyetlen olyan pillanat sem, amikor azért senki nem visel felelősséget, amikor a kidobott szemét sorsa nem követhető és nem számonkérhető.

Ez azonban csak a kérdés egyik oldala.

Közös érdekünk, hogy egészségünk és környezetünk védelme, tisztán tartása, valamint a fenntarthatóság elérése érdekében a lehető legtöbb hulladék visszakerüljön a körforgásba újrafeldolgozásra. Aki ebben azzal működik közre, hogy a mások által kidobott visszaváltható palackokat összegyűjti, és elviszi a gyűjtőpontra, nem büntetést, hanem tulajdonképpen köszönetet érdemel. De annyit mindenképpen, hogy önmagában ezen tevékenységéért ne kelljen rendőri fellépéssel számolnia.

A rendőrség minden esetben szem előtt tartja, hogy melyek a törvényi szabályozás mögött húzódó valós társadalmi érdekek. Éppen ezért pusztán az, hogy ha valaki mások által elhagyott, eldobott visszaváltható palackokat gyűjt, nem ad okot rendőri intézkedésre. Utóbbival csak annak kell számolnia, aki mindezt nem a társadalmi együttélés szabályai szerint teszi: aki kiborítja a kuka tartalmát, megrongálja a tárolót, a lakóközösséget zavarva, hangoskodva, megbotránkoztató módon viselkedik. A rendőrségnek ugyanis nem az a célja, hogy a békés, másoknak kárt nem okozó állampolgárokat zaklassa; az ő tevékenységüket nem minősíti társadalomra veszélyesnek.

Célunk ebben az esetben sem a büntetés, hanem a társadalmi normák betartatása és a békés együttélés biztosítása.


Magánvélemény

A köztéri szemétgyűjtőkbe került hulladéknak valóban nincs gazdája (tulajdonosa) így amikor az odakerül az ezzel megbízott társaság tulajdonába kerül. Erre a törvényre talán azért van szükség, hogy az illegálisan lerakott szemét valami módon nyomon követhető legyen, ha van rá mód.

A köztéri gyűjtőkből kikerült – kiszedett – palackok nem kerülnek illegális szemétdombokra, hanem visszakerül annak ellenértéke valaki tulajdonába. Én úgy vélem, hogy itt inkább arról van szó, hogy országszerte újra tömegesen bukkantak fel a kukázók, ami igen rossz fényt vet a külső szemlélő számára, hiszen egy külföldi nem tudja, hogy mi az a MOHU. Azt viszont látja, hogy tömegesen kukáznak mondjuk Budapesten.


Please follow and like us:
3k
fb-share-icon0
Tweet 230
Pin Share20

Hozzászólások

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .