A Pro Cultura Urbis Közalapítvány minden évben díjazza a kulturális élet kiemelkedő alakjait és szervezeteit, akik munkájukkal gazdagítják a főváros kulturális értékeit. 2024-ben a Pro Cultura Urbis-díjat Topor Tünde művészettörténész, az Artmagazin főszerkesztője, a Nyitott Műhely Alapítvány és a Cirko Film – Másképp Alapítvány érdemelte ki.
A díj mögött Budapest Főváros Önkormányzatának 1999-ben létrehozott Pro Cultura Urbis Közalapítványa áll, amely a fővárosi kulturális értékek megóvására és új alkotások létrejöttének támogatására jött létre. A díjat az alapítvány kuratóriuma ítéli oda azoknak a magyar állampolgároknak és szervezeteknek, akik maradandó értékeket teremtettek a fővárosi kultúrában, gazdagítva annak kapcsolatrendszerét és támogatva a helyi művelődési életet.
A kuratórium öt tagból áll, élén Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész áll. További tagok: Csejdy András kiadó, a Margó Irodalmi és Könyvfesztivál alapítója, Libor Anita újságíró, Schiffer János korábbi országgyűlési képviselő és főpolgármester-helyettes, valamint Tóth Árpád, a budapesti Neon Galéria alapítója. Idén a kuratórium döntése alapján Balassa Péter (Cirko Film – Másképp Alapítvány), Finta László (Nyitott Műhely Alapítvány) és Topor Tünde részesülnek az elismerésben.
A Pro Cultura Urbis-díj célja, hogy láthatóvá tegye és elismerje a kulturális szféra azon szereplőit, akik nap mint nap munkálkodnak Budapest kulturális értékeinek megőrzésén és megújításán. A díjazottak között művészek, intézmények, civil kezdeményezések és mecénások találhatók, akik komoly elkötelezettséggel dolgoznak a főváros kulturális életének gazdagításán és közösségek építésén.
A kitüntetettek 2 millió forintos pénzjutalomban, díszoklevélben és egy, a város kulcsát szimbolizáló bronz kisplasztikában részesülnek, amely Ligeti Erika szobrászművész alkotása.
A díjat első alkalommal 1999-ben adták át, olyan elismert személyeknek, mint Göncz Árpád író és egykori köztársasági elnök, Jancsó Miklós filmrendező, Köves Éva képzőművész, valamint a Fonó munkatársai. Azóta többek között Kieselbach Tamás műkereskedő, Szilágyi Lenke fotóművész, Hofi Géza előadóművész, Markó Iván táncművész, Kaján Tibor karikaturista, valamint olyan intézmények, mint az Írók Boltja és a Magyar Fotográfusok Háza is a kitüntetettek között vannak.
- Módosul a parkolási szabályzat a XII. kerületben
- Karácsony Gergely – Ez vegytiszta cinizmus, vagy ez már a kormány és a Fidesz beismerő vallomása?
- A Hatvani Pacalkirály története – egy séf útja Mongóliától Hatvanig
- Ingyenes szűrés a JEK-ben
- Több mint 1 millára büntették a “mihazánkos” Novák Elődöt
Hozzászólások